Wybór szkieł korekcyjnych to wieloetapowy proces

Posted on

Szkło korekcyjne (więcej: https://eyewear24.net/pol_m_Szkla-Okularowe-335.html) jest to element okularów korekcyjnych, które służą poprawie widzenia u osób dotkniętych takimi wadami wzroku jak krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm i zez. Dzięki okularom korekcyjnym poprawiającym jakość oraz ostrość widzenia, komfort życia osób z wadami wzroku nie różni się znacząco od tego, który mają osoby z prawidłowym wzrokiem. Dzięki rozwojowi technologii w zakresie szkieł optycznych, wada wzroku nie ogranicza dynamicznego stylu życia.

Do czego służy szkło korekcyjne?

Szkło korekcyjne jest elementem okularów, który ma służyć korekcji wady wzroku. Okulary korekcyjne poprawiają komfort widzenia. Nie eliminują jednak wady wzroku całkowicie. W związku z powyższym należy co jakiś czas przeprowadzać kontrolę wzroku, aby w razie dalszego pogorszenia się zdolności widzenia dobrać nowe szkła korekcyjne.

Jakie są rodzaje szkieł korekcyjnych?

Korekcja wad wzroku za pomocą okularów korekcyjnych to trudny wybór. Na rynku optycznym istnieje wiele rodzajów szkieł, które muszą być ściśle dopasowane do rodzaju wady wzroku, jej złożoności oraz wielkości. Kolejnym dylematem jest wybór szkła korekcyjnego ze względu na materiał, z jakiego jest ono wykonane. Można wybierać wśród szkieł organicznych, szklanych lub poliwęglanowych. Producenci szkieł oferują również szereg udogodnień w postaci powłok wzmacniających, które zwiększają funkcjonalność soczewek. Wybór ten ma wpływ na komfort noszenia okularów oraz ich wytrzymałość i bezpieczeństwo.

Jakie są rodzaje szkieł korekcyjnych ze względu na wadę wzroku?

Oko ludzkie poprzez swój kulisty kształt umożliwia prawidłowe widzenie. Promienie świetlne, przechodzące przez naturalną zewnętrzną soczewkę, jaką jest rogówka, przechodzą kolejno przez źrenicę i skupiają się centralnie na siatkówce tworząc obraz. W wyniku nieprawidłowości związanych z nieodpowiednim kształtem oka i złym zogniskowaniem promieni świetlnych dochodzi do nieostrości w widzeniu.

Wada wzroku może być korygowana poprzez:

  • soczewki jednoogniskowe
  • soczewki dwuogniskowe
  • soczewki wieloogniskowe
  • soczewki progresywne
  • soczewki multigresywne.

Odpowiednie szkło korekcyjne w okularach jest to wybór wśród wielu aspektów. Dotyczą one możliwości dobrania soczewek pod kątem wady, jaką mają korygować. Wybór związany jest także ściśle z materiałem z jakiego będą szkła zrobione, dotyczy to ich wytrzymałości oraz komfortu noszenia. Producenci oferują szereg dodatkowych rozwiązań w postaci warstw wzmacniających, takich jak filtry światła niebieskiego lub powłoka antyrefleksyjna, które poprawiają znacząco funkcjonalność okularów.