Męskie okulary korekcyjne – jak wybrać?

Posted on

Coraz częstszym schorzeniem są wady wzroku, które spowodowane są długim wpatrywaniem się w ekrany komputerów oraz wyświetlacze smartfonów. Ze względu na komputeryzację ludzki wzrok psuje się bardziej i coraz więcej osób nosi okulary.

Czym są okulary korekcyjne?

Męskie okulary korekcyjne to przyrząd optyczny, który wspomaga wyleczenie wad wzroku lub ich zminimalizowanie. Okulary noszone są przez osoby mające wrodzoną lub nabytą wadę.

Wadami wzroku są:

Coraz częstszym schorzeniem są wady wzroku, które spowodowane są długim wpatrywaniem się w ekrany komputerów oraz wyświetlacze smartfonów

  • krótkowzroczność – to wada polegająca na wyraźnym widzeniu z bliska. Gdy przedmioty znajdują się daleko, są rozmazane,
  • dalekowzroczność – to wada powodująca niewyraźne widzenie przedmiotów z bliska i z daleka. Powodem tej wady jest złe ogniskowanie promieni świetlnych za siatkówką oka, co daje rozmazany obraz,
  • astygmatyzm – jest to zaburzenie symetrii obrotowej gałki ocznej powodujące powstanie niepunktowego obrazu. Objawem tej wady jest pogorszenie ostrości oraz skrzywienie obrazu.

Jak dobrać męskie okulary korekcyjne?

Okulary poza korekcją wzroku pełnią też rolę wizualną, dlatego należy odpowiednio dobrać ich kształt, kolor, wielkość oraz materiał, z jakiego wykonane zostały oprawki.

Męskie okulary korekcyjne muszą tworzyć spójną całość z twarzą i być dobrane do jej wielkości i kształtu. Mężczyźni mający podłużną twarz powinni wybrać wysokie oprawki, ponieważ niskie oprawki bardziej wydłużą twarz. Mężczyźni o szerokiej twarzy nie powinni sięgać po okulary w wąskich oprawkach, ponieważ poszerzy to ich twarz. Mężczyźni z dużym nosem nie mogą nosić okularów z małymi oprawkami, bo powiększą one nos.

Kolor oprawek dobierany jest w sposób indywidualny, ale dobrze jest dobrać go pod kolor oczu, włosów, brwi oraz zarostu, najlepiej w taki sposób, aby oprawki za bardzo nie kontrastowały. Do ciemnych włosów pasują oprawki w kolorze czerni lub srebra, natomiast do jasnych włosów pasują oprawki brązowe lub srebrne.

Najpopularniejszymi okularami są okulary mające kształt prostokąta lub zniekształconego okręgu. Okrągłe okulary nadają twarzy dobroduszności i często są noszone przez artystów. Oprawki mające kształt prostokąta sprawiają, że mężczyzna wygląda inteligentnie i często wybierane są przez osoby medialne. Wybierając oprawki, trzeba określić kształt swojej twarzy i na tej podstawie wybrać okulary.

Do okrągłej twarzy pasują oprawki kanciaste, natomiast do twarzy podłużnej, kwadratowej lub prostokątnej pasują okrągłe. Materiał, z jakiego wykonane są okulary to indywidualny wybór ich użytkownika.