Czym powinny się cechować dobre okulary dla dzieci?

Posted on

W gabinetach okulistycznych pojawiają się coraz młodsi pacjenci. Wzrost liczby dzieci cierpiących na choroby oczu i związane z tym pogorszenie jakości widzenia wynika przede wszystkim z cyfryzacji i komputeryzacji ich otoczenia. Maluchy korzystają bowiem z tabletów, telefonów oraz laptopów, które nie są obojętne dla ich wzroku.

Jakie powinny być zatem okulary dla dzieci?

W gabinetach okulistycznych pojawiają się coraz młodsi pacjenci

Godne polecenia produkty powinny być:

 • lekkie,
 • wytrzymałe,
 • wygodne,
 • dobrze dopasowane,
 • – bezpieczne.

Nie mogą one przeszkadzać dzieciom podczas ich zabawy czy nauki.

Na jakie elementy oprawek należy zwrócić uwagę podczas ich wyboru i zakupu?

Dobrze dobrane okulary dla dzieci powinny być przez maluchy chętnie noszone

Dobrze dobrane okulary dla dzieci powinny być przez maluchy chętnie noszone. Dlatego podczas ich wyboru należy zwrócić uwagę między innymi na:

 1. wielkość oprawek – oprawki dla maluchów powinny być stosunkowo duże. Mogą się one bowiem lekko zsuwać podczas zabawy. Wówczas dziecko powinno móc nadal patrzeć przez szkła, a nie spoglądać nad ich ramką. Warto również pamiętać o tym, że dzieci dość szybko rosną i zbyt małe okulary mogą w krótkim czasie zacząć uciskać ich skronie.
 2. wielkość tarczy – podczas wyboru danego modelu okularów należy zwrócić uwagę na to, aby oko malucha znajdowało się na środku tarczy.
 3. dopasowanie – okulary muszą być dobrze dopasowane do kształtu głowy dziecka. Nie powinny się one nadmierne zsuwać podczas zabawy oraz nie mogą uciskać nosa, uszu oraz skroni.
 4. odpowiednią długość i rodzaj zauszników – dobrze dobrane okulary dla dzieci mają nie tylko odpowiednią wielość szkieł, ale również dobrze dobraną długość zauszników. Powinny być one wytrzymałe, ale stosunkowo miękkie.
 5. wygląd – oprawki muszą się dziecku podobać. W przeciwnym razie maluch nie będzie chciał ich nosić, a każda próba ich założenia będzie kończyła się płaczem.
 6. rodzaj szkieł – szkła montowane w produktach dla dzieci powinny być przede wszystkim bezpieczne. Powinny one posiadać powłoki utwardzające, które chronią soczewki przed zarysowaniem. Poza tym, wskazany jest zakup szkieł z powłoką antyrefleksyjną, która jest szczególnie pożądana w przypadku pracy i nauki przy komputerze. Godne polecenia produkty redukują również ilość światła niebieskiego docierającego do oczu, które może zaburzać spokojny sen. Podczas wyboru i zakupu szkieł warto również zwrócić uwagę na obecność filtrów chroniących oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV. W tym wypadku warto zatem decydować się na zakup oprawek i szkieł okularowych w godnych polecenia punktach sprzedaży, które oferują wysokogatunkowe produkty.