O czym warto pamiętać wybierając okulary korekcyjne dla dzieci?

Posted on

Często problemy ze wzrokiem u małych dzieci zauważa nauczyciel w szkole albo opiekun przedszkolny, im wcześniej wada wzroku zostanie wykryta, tym szybciej można podjąć jej leczenie. Jeśli dziecko skarży się na ból głowy, ma problemy z koncentracją, mruży oczy i zbyt blisko przysuwa głowę podczas czytania, trzeba zabrać je do okulisty na badanie wzroku.

Dobór okularów korekcyjnych dla dzieci

Pierwsze problemy ze wzrokiem mogą się pojawić już u niemowląt zaraz po urodzeniu, właściwe okulary korekcyjne dla dzieci pozwalają na całkowite wyeliminowanie wady albo zapobiegnie jej powiększaniu. Najpopularniejsze i najczęściej wykrywane wady u dzieci to:

  • astygmatyzm,
  • zez,
  • nadwzroczność i krótkowzroczność.

Rodzice, którzy dobierają okulary korekcyjne dla dzieci powinni wiedzieć, że markowe modele mogą być wykonane z bezpiecznego tworzywa, które nie powoduje reakcji alergicznych

Doborem odpowiednich szkieł korekcyjnych zajmuje się okulista, a rodzice mogą wybrać ładne oprawki, które przypadną dzieciom do gustu i będą chętnie je nosiły. Dzieci zazwyczaj nie zdają sobie sprawy, jak ważne jest noszenie okularów, obawiają się reakcji rówieśników na swój odmienny wygląd. Z tego względu dobrze jest wybrać markowe okulary korekcyjne dla dzieci z uwzględnieniem ich uwag albo zezwolić na całkowicie samodzielny wybór. Takie okulary są zazwyczaj projektowane i wykonywane przez specjalistów, dzięki temu dzieci dobrze  w nich wyglądają, więc szybciej je akceptują i chętniej noszą. Dokonując wyboru okularów u optyka, warto zdecydować się na soczewki z filtrem światła niebieskiego, które sprawiają, że światło komputera i innych ekranów jest bezpieczniejsze dla oczu i nie męczy. Z kolei powłoka antyrefleksyjna redukuje światło i poprawia komfort widzenia. Rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę na jakość wykonania oprawek okularów korekcyjnych dla dzieci, muszą być one wyprodukowane z trwałego i dobrej jakości materiału. Oprawki z wytrzymałych surowców, niepodatnych na uszkodzenia mechaniczne nie ulegną tak szybko zniszczeniu. Dzieci są zazwyczaj ciągle w ruchu, więc oprawki są często narażone na uszkodzenia.

Doborem odpowiednich szkieł korekcyjnych zajmuje się okulista, a rodzice mogą wybrać ładne oprawki, które przypadną dzieciom do gustu i będą chętnie je nosiły

Bardzo ważny jest dobór właściwego rozmiaru okularów korekcyjnych dla dzieci, jeśli będą wygodne, dzieci chętniej będą je nosić, a nawet mogą zapomnieć, że je mają na nosie. Okulary nie powinny opierać się na policzkach, ani skrzydełkami uciskać nosa. Jeśli dziecko uprawia systematycznie jakiś rodzaj gimnastyki, warto pomyśleć o zapasowej parze okularów.

Markowe okulary korekcyjne tworzone specjalnie dla dzieci

Rodzice, którzy dobierają okulary korekcyjne dla dzieci powinni wiedzieć, że markowe modele mogą być wykonane z bezpiecznego tworzywa, które nie powoduje reakcji alergicznych. Zwykłe zauszniki w niektórych wariantach mogą być zastąpione wersją występującą w okularach do pływania, jest wówczas większe prawdopodobieństwo, że okulary będą dobrze się trzymać, nawet kiedy dziecko wykonuje jakieś skomplikowane figury akrobatyczne, pozostaną na swoim miejscu. Nastolatki i starsze dzieci mogą wybierać wśród markowych modeli o różnorodnej kolorystyce i najmodniejszym designie. Dobre firmy wykorzystują także nowoczesne technologie w produkcji nie tylko oprawek, ale również soczewek dla dzieci. Wyjątkową odpornością na uszkodzenia charakteryzują się szkła wykonane z surowca poliwęglanowego, są wówczas bardzo wytrzymałe. Z kolei szkła hydrofobowe nie brudzą się tak szybko i można je łatwo czyścić, jest to cecha przydatna dla małych dzieci, które podczas zabawy mogą się poplamić, a nie zawsze umieją same wyczyścić okulary. Markowe okulary korekcyjne dla dzieci zazwyczaj objęte są gwarancją, dzięki temu, kiedy się zepsują, można je wymienić na nowe.