Jakie okulary dla dzieci wybrać?

Posted on

Rynek dziecięcych okularów jest bardzo rozbudowany. Salony optyczne dla dzieci oferują spory wybór oprawek, zarówno pod względem kolorystycznym, jak i materiału, z którego są zrobione. Dowiedz się, jak dobrać okulary dla dzieci i kiedy warto udać się z dzieckiem do okulisty, czytając poniższy tekst.

Jakie powinny być okulary dla dzieci?

Dzieci są ruchliwe, więc trzeba im dobierać okulary w taki sposób, by nie przeszkadzały w codziennej zabawie (więcej). Szkła w dziecięcych okularach powinny być nieco większe – lepiej wybrać okrągłe, niż spłaszczone. Dzięki temu, gdy zsuną się lekko z nosa, dziecko nadal będzie patrzeć przez soczewkę, a nie znad oprawek, co dodatkowo może pogłębić wadę wzroku.

Trzeba konieczne zwrócić uwagę na to, jakie są zauszniki. Najlepiej, by były mocno zaokrąglone, wtedy nie będą się tak szybko zsuwać z nosa i zrobione z gumy, by nie urażać skóry głowy. U małych dzieci okulary mogą mieć dodatkowe zapięcie z tyły głowy.

Rynek dziecięcych okularów jest bardzo rozbudowany

Okulary dla dzieci ze strony (https://eyewear24.net/pol_m_Okulary-Korekcyjne_Dla-Dzieci-405.html) powinny mieć pełne oprawki. Wtedy soczewki są najlepiej zabezpieczone. Dziecięce ramki mogą być wykonane z plastiku lub elastycznego tworzywa, które można wyginać bez ryzyka, że pęknie.

Przeglądając ofertę okularów dla dzieci, widać, że większość oprawek jest masywna. Z uwagi na to, że dzieci „traktują” swoje okulary inaczej niż dorośli, muszą one znacznie więcej wytrzymać. Mimo grubych krawędzi, dziecięce oprawki nie są ciężkie. Za to zaś można w nich zamontować trwalsze zawiasy i zrezygnować z mocowanych na śrubkach noskach na rzecz plastikowego wyżłobienia w ramce.

Soczewki w dziecięcych okularach: plastik czy szkło?

Najlepszym wyborem będą soczewki z materiału organicznego, nazywane popularnie plastikami. Są lekkie i bardziej odporne na zarysowania. Nie rozbiją się, gdy okulary spadną lub dziecko będzie przenosić je bez etui w plecaku.

Rodzice powinni pilnować, by soczewki dziecka były czyste

Okularowe szkła powinny być wyposażone w powłokę antyrefleksyjną, która przyda się podczas oglądania telewizji lub patrzenia w ekran innych urządzeń elektronicznych. Ponadto dobrze, by miały również filtr UVA/UVB, który przyda się w słoneczne dni.

Rodzice powinni pilnować, by soczewki dziecka były czyste. Dziecko będzie często palcować szkła, dotykając okularów, więc należy je czyścić kilka razy dziennie.

Objawy wady wzroku u dziecka

Do najczęstszych objawów wady wzroku u dziecka należą:

  • łzawienie i pocieranie oczu,
  • mrużenie oczu,
  • niechęć do zabaw typu układanie puzzli, kolorowanie,
  • siadanie blisko telewizora,
  • nienaturalne przybliżanie twarzy do książek, obrazków.

Jeśli zaczynają się powtarzać, należy sprawdzić wzrok dziecka u okulisty.